W poniższym artykule przedstawiamy kody najczęściej pojawiających się błędów w ekspresach do kawy JURA, które ulegają uszkodzeniu w trakcie użytkowania sprzętu. Odpowiedni kod pozwala nakierować serwis i użytkownika na przyczynę awarii urządzenia, aby szybko i sprawnie przywrócić urządzenie do pełnej sprawności. Należy pamiętać, że każdy ekspres JURA ma określoną liczbę kodów z błędami, niemniej nie wszystkie usterki objawiają się jakimś kodem. Często zdarza się, że wyświetlany błąd to jeden z wielu nagromadzonych problemów. Z większością poniższych usterek niestety nie obędzie się bez wizyty w autoryzowanym serwisie ekspresów do kawy.
Co oznaczają komunikaty i kody błędów w ekspresach do kawy JURA?
KOD BŁĘDU NR 1,2,3,4 – GRZAŁKA OBWODU KAWY I PARY
Błąd 1 i 2 – oznacza brak przyrostu temperatury lub niewłaściwa temperatura grzałki kawy. Natomiast błąd 3 i 4 – to oznaki braku przyrostu temperatury lub niewłaściwej temperatury grzałki pary. W przypadku wyświetlania się powyższych błędów winę może ponosić czujnik temperatury grzałki lub mogło dojść do przepalenia bezpiecznika, który powinien zabezpieczać ją przed przegrzaniem. Błąd ten najczęściej występuje na skutek niewłaściwego odkamieniania, a efektem nagromadzonego osadu jest przekroczenie temperatur pracy. W takim przypadku niezbędna będzie wizyta w serwisie. Może również pojawić się w przypadku uszkodzenia modułu elektroniki, co wiąże się koniecznością wymiany płyty w ekspresie ciśnieniowym.
KOD BŁĘDU NR 5 – NAGRZEWANIE NIEMOŻLIWE
Jesteś ciekawy, o czym świadczy błąd nr 5? Usterka ta mówi o tym, że ekspres do kawy nie nagrzewa się – powodów takiej sytuacji może być kilka, od uszkodzonego czujnika temperatury poprzez uszkodzone zabezpieczenie grzałki, do uszkodzenia samej grzałki włącznie.
BŁĄD 6 - ZAWÓR CERAMICZNY
Usterka ta oznacza uszkodzenie zaworu ceramicznego. Najczęściej pojawiają się dwie usterki – zaczopowanie zaworu lub jego złe ustawienie. Powodem awarii w większości przypadków jest zbyt duże nagromadzenie kamienia na zaworze. Dzieje się tak w przypadku rzadko odkamienianych ekspresów do kawy lub odkamieniania nieprawidłowym stężeniem. Często taką awarię daje się naprawić bez konieczności wymiany zaworu ceramicznego, która nie jest tania.
KOD BŁĘDU NR 8 - ZABLOKOWANIE NAPĘDU ZAPARZACZA
Błąd nr 8 związany jest z zablokowaniem napędu zaparzacza tj. ustawienia się w niewłaściwej pozycji. Jest zazwyczaj spowodowany brakiem czyszczenia i zabrudzeniem układu, co utrudnia swobodną pracę zaparzacza. Jak postępować w takiej sytuacji? Należy spróbować ponownego uruchomienia ekspresu ciśnieniowego – często przynosi pożądany rezultat. W takim przypadku w pierwszej kolejności należy wykonać solidne czyszczenie zaparzacza tabletką czyszczącą. Jeżeli dalej będzie się wyświetlał błąd, należy się udać do serwisu ekspresów do kawy. Czyszczenie i wymiana uszczelnień wykonane przez serwis z reguły załatwiają sprawę. W ostateczności wymienia się zespół zaparzacza.
KOD BŁĘDU NR 9 – BŁĄD ELEKTRONIKI
Jeśli chodzi o kolejne wyświetlane błędy w ekspresach JURA, warto wymienić błąd nr 9, jest to błąd modułu elektroniki. Najczęściej wynika z korozji połączeń elektrycznych lub uszkodzenia któregoś z modułów (wyświetlacz lub zasilanie). To poważna awaria i bez wizyty w serwisie się nie obędzie.
KOD BŁĘDU NR 13 – ZAWÓR CERAMICZNY
Błąd nr 13 to uszkodzenie zaworu ceramicznego, który nie może uzyskać prawidłowej pozycji. Najczęściej spowodowane jest to zużyciem lub uszkodzeniem zaworu ceramicznego. Zawór ten odpowiada za przełączanie ekspresu pomiędzy parą i gorącą wodą. Wysoka liczba wykonywanych napojów mlecznych i złe dozowanie preparatów odkamieniających skutecznie skracają żywotność zaworu. Nie obejdzie się bez serwisu – niestety nie jest to tani element.
KOD BŁĘDU NR 22 – KOMUNIKACJA Z FILTREM
Błąd nr 22 to błąd komunikacji ekspresu z filtrami typu Claris Smart. Nowe ekspresy automatyczne JURA wyposażone są w czujnik filtra i wyłapują obecność filtra Claris Smart w ekspresie. Gdy ta komunikacja zawiedzie, wyświetlany jest powyższy kod.
KOD BŁĘDU NR 24 – WYŚWIETLACZ
Błąd nr 24 dotyczy wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Najczęściej błąd pojawia się przy zabrudzeniu wyświetlacza z ekranem dotykowym. Często wyczyszczenie wyświetlacza załatwia sprawę, jeśli to nie pomoże, zalecamy kontakt z fachowcami z serwisu.
KOMUNIKAT - FILL SYSTEM
Pojawienie się tej informacji oznacza problem z obiegiem wodnym w ekspresie. Przyczyn takiego komunikatu może być kilka od nieprawidłowego montażu filtra wody, poprzez zabrudzony licznik wody, czy po uszkodzony system wodny. Często po uruchomieniu napełniania systemu wodnego ekspres wraca do prawidłowej pracy, jeżeli układ się nie napełni, to prawdopodobnie nie obejdzie się bez interwencji serwisu.
Niestety z doświadczenia naszego serwisu śmiało możemy stwierdzić, że ponad 90% usterek spowodowanych jest brakiem systematyczności przeprowadzania procesów czyszczących. Dlatego na każdym kroku podkreślamy i zachęcamy do dbania o swoje sprzęty i regularnego wykonywania podstawowych czynności czyszczących. Błąd ekspresu nie zawsze musi oznaczać oddanie urządzenia do serwisu, niemniej jeśli zajdzie taka konieczność chętnie pomożemy i udzielimy niezbędnych informacji.