Dlaczego kawa z mlekiem z ekspresu jest letnia? 0

Wielu miłośników mlecznych kaw korzysta z kawowych sieciówek zarówno podczas zakupów,  podróży, czy zwykłych przerw w pracy. Czasem to obowiązkowa przerwa na pyszną kawę. Postanawiamy wreszcie spełnić nasze marzenie i kupujemy ekspres. Początkowo jesteśmy oczarowani możliwością przyrządzenia pysznego Cappuccino, czy Latte Macchiato. A jeszcze jak dodamy o drobinę syropu smakowego to możemy się delektować takim samym napojem, jak w popularnej sieciówce kawowej. Szybko jednak stwierdzamy, że kawa z naszego ekspresu jest letnia, prawie zimna! O co chodzi? Dlaczego, czy coś nie działa? Miało być tak pięknie, a wyszło, jak zawsze. Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

 

Dlaczego kawa z mlekiem z ekspresu jest letnia?

 

Dlaczego kawa z mlekiem jest letnia?

 

Letnia kawa z ekspresu - problem tkwi w temperaturze mleka

Nie ma nic nieprawidłowego w tym, że taki napar nie jest gorący. Kawa z ekspresu nie powinna być zbyt gorąca, przynajmniej ta dobra. Kluczowe znaczenie ma tu temperatura mleka. Musimy być świadomi, że w momencie, kiedy mleko przekracza temperaturę wrzenia - pianka się nie uformuje, a mleko stanie się gorzkie i nieprzyjemne w smaku. Optymalna temperatura, w której otrzymamy piękną, aksamitną piankę mleczną, powinna oscylować w granicach 65°C. To wystarczy, aby świeżo zmielona i zaparzona kawa w połączeniu ze spienionym mlekiem była idealna. Warto tu podkreślić, iż temperaturę mleka mierzymy przy wylocie, a nie w filiżance, która momentalnie odbiera ciepło napoju. 

Co zrobić, aby mleczne kawy były takie, jak lubimy – czyli cieplejsze?

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić przepis kawowy, czy ustawiliśmy dobre proporcje kawy i mleka. Pamiętajmy, im więcej mleka, tym kawa będzie "chłodniejsza"! Kolejną bardzo ważną kwestią jest naczynie, w którym serwujemy kawę. Warto wcześniej je ogrzać, ponieważ jednym z elementów dobrej i ciepłej kawy jest wygrzana filiżanka. W kawiarniach filiżanki leżą na ekspresach profesjonalnych nie dla ładnego wyglądu, a właśnie dlatego, aby były gorące. Kawa w takiej filiżance wolniej traci swoją temperaturę, przez co dłużej możemy się delektować ciepłym napojem. Jeżeli nie posiadamy podgrzewacza do filiżanek, możemy wlać do filiżanki gorącą wodę i w ten sposób ją ogrzać. 

Często Klienci odwiedzający nasz serwis ekspresów do kawy pytają, jak to jest, że kawa na stacji benzynowej jest zawsze gorąca? Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ kawa jest serwowana w kubkach papierowych, które nie przejmują jej temperatury. Dlatego też może warto zastanowić się, w czym serwujemy kawę. Pamiętajmy, że im grubsza porcelana, tym napój będzie zimniejszy, gdyż ścianki naczynia momentalnie przejmują jego ciepło. 

Idealnym rozwiązaniem mogą być szklanki termiczne z podwójnymi ściankami. Dlaczego? Ponieważ szklanki termiczne utrzymują temperaturę napoju znaczenie dłużej, co więcej kawa zaraz po przygotowaniu w takiej szklance wygląda bardzo efektownie ze swoimi trzema warstwami.  

 

Szklanki termiczne

 

Warto tu również zwrócić uwagę na sytuację, kiedy po jakimś czasie użytkowania ekspresu kawa zrobiła się chłodniejsza, w filiżance jest mniej kawy lub źle spienione mleko. 

Powinniśmy wówczas odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

- Kiedy wymieniany był filtr wody w ekspresie?

- Kiedy odkamieniany był ekspres i czy na pewno odpowiednim preparatem o dobrym stężeniu?

Wydajność przepływu wody jest bezpośrednio związana z temperaturą napoju i jakością spieniania. Dlatego, zanim będziemy szukali pomocy w serwisach, wykonajmy w pierwszej kolejności procesy konserwacji ekspresu do kawy – tego nigdy za wiele.

 

Jeżeli zrobiliśmy wszystko, co możliwe, a nasza kawa jest nadal zimna, nie pozostaje nam nic innego, jak skontaktować się z serwisem i zgłosić im problem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl