Krótka historia ekspresu do kawy. Kto wynalazł ekspres? 4

Od momentu, kiedy pasterz z Etiopii około 850 roku naszej ery odkrył pobudzające działanie małych ziarenek dziwnych owoców, rozpoczęła się historia jednego z najpopularniejszych napojów na świecie. Wielu z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez filiżanki aromatycznej kawy, która stawia nas na nogi. Czy zastawialiście się, kiedy wynaleziono ekspres do kawy i komu to zawdzięczamy? W poniższym artykule przedstawię najważniejsze fakty z historii ekspresu do kawy.

 

Krótka historia ekspresu do kawy. Kto wynalazł ekspres?

 

Zanim powstał pierwszy ekspres do kawy na przestrzeni wieków, pojawiały się różne urządzenia służące do zaparzania świeżo mielonych ziaren kawy. Pierwsze przyrządy datuje się na okres XVII i XVIII wieku i były to zwyczajne dzbanki z przykrywką, filtrem flanelowym i kranikiem do nalewania naparu. Proces parzenia polegał na zwykłym zalewaniu świeżo zmielonych ziaren gorącą wodą. W roku 1800 pojawił się dzbanek de Belloya nieoficjalnie określany jako prototyp pierwszego ekspresu do kawy. Z kolej już w 1806 r. Benjamin Thompson wynalazł pierwszy zaparzacz z sitkiem ubijającym kawę.

Warto wspomnieć tu o dr Romershausen, który w 1818 pioniersko wykorzystał ciśnienie pary wodnej za pomocą ręcznej pompy, co z pewnością dało początek późniejszym ekspresom ciśnieniowym.

Wiek XIX niósł za sobą ogromny rozwój techniki, przyczynił się tym samym do ulepszania metod parzenia kawy i sięgania po nowe technologie. W tym czasie pojawiały się znacznych rozmiarów maszyny, stosowane w modnych wówczas kawiarniach. Posiadały one bardzo duże zbiorniki na wodę, którą podgrzewano gazem, a następnie wykorzystywano ciśnienie do parzenia kawy. Kawiarnie i sama kawa w całej Europie stawały się coraz bardziej popularne, dlatego wciąż pracowano nad przyspieszeniem i ulepszeniem procesu przyrządzania napoju przy wykorzystaniu pary.

 

źródło: wikipedia.pl

 

Według Ian Berstena, historyka zajmującego się kroniką historii kawy, jednym z najwcześniejszych odkrywców ekspresu był włoski wynalazca Angelo Moriondiego, który opatentował urządzenie wykorzystujące jednocześnie parę i wodę.

W 1884 zaprezentował swój wynalazek na Wystawie Generalnej w Turynie. 

Przez następne lata pracowano nad udoskonaleniem projektu Angelo Moriondo. Jednak dopiero w 1901 r. udało się to Luigiemu Bazzerra, który w swoim ekspresie kawiarnianym znacznie skrócił czas przygotowania kawy, co więcej jego metoda pozwalała na kontrolowanie temperatury i ciśnienia wody w urządzaniu.

W 1904 włoska firma La Pavoni wykupiła patent Bazzery i rozpoczęła produkcję seryjną ekspresów. Dwa lata później Pavoni zaprojektował ekspres Ideale, którego wydajność wynosiła blisko 150 filiżanek espresso na godzinę. 

W tym czasie w zwykłych domach kawę parzono tradycyjnie. W 1908 roku niemiecka gospodyni domowa Mellita Bentz chcąc pozbyć się fusów z filiżanki, przypadkowo wynalazła sposób na filtrowanie kawy i wymyśliła papierowy filtr. I tak właśnie rozpoczęła się historia jednego z najstarszych producentów ekspresów do kawy firmy Melitta. Melitta zaprezentowała swój pierwszy ekspres przelewowy do użytku domowego dopiero w 1965 r.

 


źródło: wikipedia.pl

 

W 1909 r. Pier Teresio Arduino zaprojektował model ekspresu ciśnieniowego La Victoria, który posiadał dużo mniejszy bojler niż ówczesne urządzenia, dzięki czemu udało mu się znacznie zmniejszyć rozmiar całego ekspresu.

Co ciekawe to właśnie Arduino był człowiekiem, który zmienił kawowe zwyczaje Włochów. Przyczynił się do tego zwykły plakat, przedstawiający jego ekspres wraz z mężczyzną wychylającym się z pędzącego pociągu z filiżanką espresso w dłoni. Za sprawą owego plakatu nie tylko jego urządzenia zyskały sławę, ale samo espresso zostało rozpowszechnione w całej Europie.

Znacznym problemem w tamtych czasach było nadal zbyt małe ciśnienie pary wodnej wytwarzane w barach. W 1938 roku na arenę wkroczył Achille Gaggia, składając 5 września 1938 roku wniosek o patent na pierwszy nowoczesny ekspres do kawy bez pary. Zaparzanie miało odbywać się pod wysokim ciśnieniem, wymuszając przepływ wody przez zmielone ziarna kawy, w efekcie uzyskując gęsty napar z charakterystyczną pianką na powierzchni. Kolba dźwigniowa Gaggia zrewolucjonizowała przyrządzanie espresso, co więcej pozwoliła na pozbycie się kotłów parowych, dzięki czemu zaczęły powstawać ekspresy o znacznie mniejszych rozmiarach.

 

Współczesne ekspresy do kawy - czym się cechują?

 

Jak widać, historia ekspresu do kawy jest dość długa. Niemniej to dopiero ostatnie dziesięciolecia przyniosły ogromny rozwój w automatycznych ekspresach do kawy. W większości domów ekspres stał się podstawowym wyposażeniem kuchni. Obecnie mamy niezwykle szeroki wybór różnego rodzaju urządzeń do zaparzania kawy od metod przelewowych z wykorzystaniem drippa, chemexa, po kawiarki, ekspresy przelewowe, czy w pełni automatyczne ekspresy.

 

Producenci ekspresów do kawy prześcigają się w stosowaniu nowych technologii i ciągłym pracom nad ulepszeniem smaku kawy. Dzięki temu, w naszych domach możemy cieszyć się ulubioną kawą, taką jak wcześniej zwykliśmy pić w kawiarni. Obecne ekspresy do kawy cechuje przede wszystkim łatwość przygotowania napoju, gdyż w większości urządzeń ogranicza się do zaledwie jednego kliknięcia w wybrany specjał kawowy, aby po chwili odebrać gotowy produkt. Co więcej obsługa całego urządzenia jest bardzo prosta, a to wszystko za sprawą czytelnych wyświetlaczy i automatycznych programów czyszczących.

 

Jeśli posiadacie jakieś ciekawostki, których nie poruszyłam w powyższym tekście, zapraszam do pozostawienia komentarza.

 

Komentarze do wpisu (4)

10 grudnia 2020

Teraz mamy taki wybór ekspresów do kawy, że na prawdę ciężko zdecydować się na konkretny model.

12 czerwca 2021

Zakup porzadnego ekspresu w dzisiejszych czasach to prawdziwe wyzwanie

14 lipca 2021

Zbieram ekipę, która chce żyć jak Adam i Ewa w Biblijnym raju, czy jest ktoś chętny? Żartuję! JA bez kawusi z rana i internetu nie żyję. Marzena Manista

30 marca 2022

Kawa i ekspres to świetny wynalazek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl