Jak czyścić ekspres do kawy? 6

Każdy użytkownik ekspresu musi pamiętać, że regularne czyszczenie i konserwacja urządzenia ma ogromny wpływ na:

  • sprawne i bezawaryjne funkcjonowanie urządzenia
  • dłuższą żywotność urządzenia
  • a co najważniejsze na smak kawy i walory estetyczne.

 

Jak czyścić ekspres do kawy?

Większość ekspresów automatycznych posiada zintegrowane systemy konserwacji, które poprzez wyświetlanie odpowiednich komunikatów, informują nas o potrzebie wykonania danej czynności np.: płukanie spieniacza, czyszczenie systemu, odkamienianie itp.

Oprócz pojawiających się komunikatów, pamiętajmy jednak co trzeba robić, aby nasz ekspres sprawnie działał i zawsze był gotowy do przygotowania pysznej kawy.


Anirax - Jak czyścić eskpres do kawy?

 

1. Płukanie systemu mlecznego

Po każdym cyklu przyrządzania kaw mlecznych powinniśmy przepłukać system mleczny. Wybierając odpowiedni przycisk z menu, urządzenie przepłukuje się gorącą woda i parą w celu usunięcia resztek mleka, aby nie doprowadzić do jego zaschnięcia i zatkania końcówki do spieniania.

Pamiętajmy, że nieczyszczony systematycznie spieniacz jest jedną z najczęstszych usterek w ekspresach do kawy.

 

2. Opróżnianie tacki oraz pojemnika na fusy.

Na koniec dnia warto zawsze opróżnić tackę oraz pojemnik na fusy, dokładnie umyć i osuszyć. Dłuższe pozostawienie fusów w pojemniku może spowodować pojawienie się pleśni. Szczególnie pamiętajmy o tym przed wyjazdem na urlop.

 

3. Czyszczenie i odtłuszczanie systemu mlecznego.

Aby cieszyć się gęstą pianką mleczną program czyszczenia spieniacza wykonujemy przynajmniej 2-3 razy w tygodniu a latem nawet częściej. Program ten przeprowadza się przy użyciu specjalnego płynu do czyszczenia obwodów mleka, który dezynfekuje i rozpuszcza nagromadzony tłuszcz i białko. Cały proces trwa ok 3 do 5 min.

Pamiętajmy także o umyciu dyszy spieniającej. W tym celu wyciągamy spieniacz i każdy element myjemy osobno, najlepiej wodą z płynem. Możemy również użyć do tego szczoteczek lub delikatnych drucików w celu udrożnienia wszystkich otworów. Wszelkie wskazówki odnośnie poprawnego czyszczenia spieniacza dokładnie opisane są w instrukcji każdego urządzenia.

Więcej na temat czyszczenia systemu mlecznego → Co zrobić gdy spieniacz nie działa.

Płyny do czyszczenia systemu mlecznego.

 

 4. Mycie bloku zaparzającego.

Czynność tę najlepiej co 2 tygodnie lub co 200 kaw. Blok zaparzacza wyciągamy przy wyłączonym urządzeniu. Po wyciągnięciu bloku myjemy go dokładnie pod bieżącą, ciepłą wodą. Czysty i suchy blok umieszczamy ponownie w urządzeniu. Pamiętajmy, że zaparzacz bezpośrednio pracuje ze zmieloną kawą i wodą, dlatego utrzymanie tego elementu w czystości ma bardzo ważne znaczenie dla jakości naszej kawy.

 

5. Czyszczenie obwodów kawy.

Ekspres automatyczny czyścimy przy użyciu specjalnych tabletek, które usuwają każdy typ zanieczyszczeń pozostawionych przez osady tłuszczu zawartego w kawie w wewnętrznych elementach ekspresu. Tabletkę czyszczącą wrzucamy do specjalnego otworu lub wsypu na kawę mieloną (w tym celu należy spojrzeć do instrukcji, gdyż zależy to od producenta lub danego modelu ekspresu), następnie wybieramy program czyszczenia z menu. Odtłuszczanie odwodów kawy ma na celu utrzymanie jak najwyższej jakości parzonego napoju.

Tabletki do czyszczenia obwodów kawy.

 

6. Odkamienianie.

Większość ekspresów na rynku informuje nas o konieczności odkamieniania. Jeśli taki komunikat się pojawi nie należy go lekceważyć. Im bardziej zakamieniony ekspres tym krótsza jego żywotność i częstsze awarie, ale co najważniejsze słaba jakość kawy i brak możliwości idealnego spieniania mleka.

Odkamienianie ekspresu polega na przygotowaniu w zbiorniku na wodę roztworu z użyciem wody i specjalnego płynu lub tabletek odkamieniających użytych w odpowiednich proporcjach, które zawsze podane są na opakowaniu. Odkamienianie ma na celu usunięcie osadu wapiennego powstającego w wyniku podgrzewania wody, dlatego też powinno się ono odbywać regularnie.

Jeśli stosujemy filtry, komunikat ten będzie pojawiał się zdecydowanie rzadziej. Pamiętajmy jednak, aby przed uruchomieniem procesu odkamieniania zawsze wyjąć filtr do wody, ponieważ jeśli tego nie zrobimy resztki roztworu pozostaną w filtrze.

Preparaty odkamieniające.

 

Pamiętajmy!

Regularne czyszczenie i odkamienianie ekspresu pozwala na sprawne działanie urządzenia i uniknięcie potencjalnych uszkodzeń i kosztownych napraw.

 

Komentarze do wpisu (6)

29 listopada 2017

Wyczerpujący wpis. Dużo się dowiedziałam.

20 marca 2018

Bardzo pomocne. Dzięki

30 października 2019

Wstyd się przyznać, ale kiedyś odkamieniłam ekspres z filtrem i kawa przez kilka dni smakowała okropnie. Teraz bardzo uważam.

21 marca 2021

Witam mam problem z ekspresem MELITTA SOLO PERFEKT MIL,ponieważ od tygodnia wyświetla się takie duże S z kropeczkami w środku.Nie mam pojęcia jak zrobić odkamienianie choć próbowałam wg opisu jaki dostałam oraz przemyłam boczną część od młynka i dalej świeci. Proszę o poradę czy mogę sama sobie poradzić czyoddać do serwisu. Ekspres zakupiłam w styczniu tego roku i jest na gwarancji. Proszę o pomoc

21 marca 2021

witam proszę o jakieś informacje jak czyścić ekspres melitta solo perfekt milk, gdyż nie ma żadnej instrukci obsługi, zrobiłam mycie bloku bocznego i czyszczenie spieniacza lecz od tygodnia dalej świeci takie S z kropeczkami w środku. Nie wiem co można jeszcze zrobić ekspres jest na gwarancji kupiony w styczniu 2021r

22 marca 2021

Pani Edyto, kontrolka zagiętego S dotyczy konieczności przeprowadzenia procesu odkamieniania. Na maila wysłałam Pani instrukcję obsługi. Uwaga! Aby uruchomić program odkamieniania lub czyszczenia systemu kawowego należy na WYŁĄCZONYM urządzeniu jednocześnie wcisnąć konfigurację przycisków na 3 sekundy. I tak, aby uruchomić odkamienianie - wciskamy przyciski włącznika i pary, natomiast przy uruchomieniu procesu czyszczenia - wciskamy przyciski filiżanek i włącznika. W razie pytań proszę dzwonić lub pisać na maila serwis@anirax.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl