BLOG

ANIRAX - Blog

 

Wyróżnienia

Jak wybrać najlepszy ekspres przelewowy? 0

Ekspresy przelewowe królowały w naszych domach w latach 90-tych. Z czasem zostały wyparte przez kawę rozpuszczalną, a później przez ekspresy ciśnieniowe. Teraz jednak wracają do łask i całkiem słusznie. Wygląd i zasady działania są bardzo zbliżone do poprzedników, ale obecnie w większości dobrych urządzeń zmieniła się technologia zaparzania, co w efekcie daje naprawdę pyszną kawę.

Na co zwrócić uwagę kupując ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy to idealne rozwiązanie dla biur oraz punktów usługowych, gdyż jego największą zaletą jest przygotowanie w kilka minut od 2 do 10 kaw jednocześnie. Wybierając tego rodzaju urządzenie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy:

  • po pierwsze - moc ekspresu do kawy, gdyż to ona odpowiada za szybkośćnagrzewania i gotowość do pracy naszego sprzętu;   
  • drugą istotną kwestią, jak nie najważniejszą jest dysza, którą wylatuje gorąca woda; dysza powinna posiadać kilka otworów i działać jak prysznic, aby równomiernie zwilżać zmieloną kawę;
  • po trzecie powinniśmy mieć możliwość regulacji temperatury parzenia oraz mocy naparu;
  • po czwarte, ekspres przelewowy powinien posiadać płytę grzewczą, aby przez określony czas utrzymywać zaparzoną kawę w stałej temperaturze;    
  • na koniec warto zwrócić uwagę na jakość wykonania elementów konstrukcyjnych.    

Ekspres przelewowy Moccamaster

Jak działa ekspres przelewowy?

Zasada działania ekspresu przelewowego jest bardzo prosta. W zależności od ilości porcji jakie chcemy zaparzyć zalewamy zbiornik przefiltrowaną wodą. Następnie umieszczamy papierowy filtr w dripperze (dobrze jest go zmoczyć wodą, tak jak w przypadku wszystkich metod przelewowych), wsypujemy zmieloną wcześniej kawę w odpowiedniej proporcji (6g/100ml) i uruchamiamy ekspres. Woda osiągając pożądaną temperaturę wydostaje się przez otwory w głowicy zwilżając równomiernie ziarna i po chwili gotowy napar pojawia się w dzbanku. Cały proces trwa ok 5-6 min. Uzyskany w ten sposób napój różni się od kawy z ekspresu ciśnieniowego, nie posiada cremy, czyli charakterystycznej pianki, ale za to ma zdecydowanie więcej kofeiny, z uwagi na dłuższy kontakt ziarna z wodą.

Rewelacyjnym rozwiązaniem są ekspresy z wbudowanym młynkiem np. Melitta AromaFresh. W tym przypadku wystarczy wlać odpowiednią ilość wody zgodnie z podziałką, włożyć filtr, wybrać odpowiednią ilość filiżanek i zatwierdzić. Młynek mieli żądaną porcję kawy i po chwili napar spływa do dzbanka.

Ekspres przelewowy Melitta

Kawa do ekspresu przelewowego.

Pamiętajmy, że samo urządzenie nie jest gwarantem pysznej kawy. Ważniejsze znaczenie mają tu ziarna jakie użyjemy. Dlatego kawa powinna być dobrej jakości i najlepiej z przeznaczeniem do ekspresów przelewowych. Ważne jest, aby ziarna mielić tuż przed zaparzeniem. Możemy też używać kawy mielonej, ale pod warunkiem, że jest ona dedykowana pod przelewówki i tym samym powinna posiadać odpowiedni stopień zmielenia.

Ile kosztuje dobry jakościowo ekspres przelewowy?

Zdecydowanie faworytem i nie bez kozery nazywany królem ekspresów przelewowych jest holenderski Moccamaster. To wyjątkowo trwałe, ręcznie robione ekspresy, które posłużą wiele lat. Ich ogromną zaletą jest szeroka gama kolorystyczna i różne dostępne opcje. Najprostsze ekspresy Moccamaster dostaniemy w cenie od 849 zł do 2299 zł w przypadku modelu z dwoma termosami. Do tego powinniśmy uwzględnić zakup młynka, który kształtuje się w granicach od 100 zł do 600 zł. Melitta Aromafresh dostępny jest w cenie 599 zł.

Ekspres przelewowy Moccamaster

Jaki model ekspresu przelewowego wybrać?

Wybór ekspresu do kawy jest bardzo indywidualny. Idealnym rozwiązaniem może być Melitta AromaFresh ze względu na dobrą jakość urządzenia, wbudowany młynek i cenę, ale jeśli ktoś zechce poszaleć w kuchni i zdecyduje się na pomarańczowy, czy turkusowy model Moccamaster to również będzie to dobra decyzja. Uwzględniając zamieszczone wcześniej kwestie, o których warto pamiętać przy zakupie, oferta jest szeroka i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl