Espresso, cortado, czy latte? Rodzaje napojów kawowych. 8

Espresso, cortado, czy latte macchiato? Zarówno w kawiarniach, jak i samych ekspresach ciśnieniowych, pojawia się coraz więcej różnie brzmiących kaw. Wiele z nich ma bardzo podobny skład, ale nosi różną nazwę. Zastanawialiście się dlaczego? To bardzo proste. Otóż modne stało się nazywanie kaw tak, jak w rzeczywistości nazywa się je w danym regionie świata. A kto nie lubi powspominać wakacji w Hiszpanii przy cortado, czy pomarzyć o wypadzie do Australii przy flat white. W tym krótkim artykule przedstawiamy najpopularniejsze specjały kawowe.  

 

Espresso, cortado czy latte macchiato? Rodzaje napojów kawowych.

 

Anirax - rodzaje napojów kawowych

 

Espresso  - parzy się w ekspresie ciśnieniowym zazwyczaj z mieszanek kilku gatunków kaw.  Jest to bardzo intensywny napar o pojemności ok. 25-30 ml. Pod wpływem wysokiego ciśnienia na powierzchni napoju powstaje gęsta, orzechowo-brązowa pianka zwaną cremą. Czas ekstrakcji, czyli parzenia wynosi około 25 s, stąd też zawartość kofeiny w espresso jest niewielka (w porównaniu chociażby z kawą z ekspresu przelewowego). Espresso podaje się w małej, ogrzanej filiżance o pojemności ok. 60 ml.

Espresso najczęściej podaje się ze szklaneczką wody, w celu przepłukiwania kubków smakowych przed skosztowaniem.

Espresso stanowi bazę dla bardzo wielu innych napojów kawowych - m.in. latte macchiato, caffè macchiato czy cappuccino.

Espresso doppio - podwójne espresso ok 60 ml.

Ristretto - jest bardzo małym espresso ok 15-25 ml. Różnicę pomiędzy klasycznym espresso a ristretto stanowi czas ekstrakcji i ilość wody, jaka jest użyta podczas zaparzania. Dzięki szybszej ekstrakcji kawa zawiera mniej kofeiny, ale zachowuje swoje walory smakowe podobne do espresso.

Lungo - jest kawą słabszą od espresso ok 80 ml. W przypadku lungo przy takiej samej ilości kawy, jak dla espresso przepuszczana jest większa ilość wody i dłuższy czas ekstrakcji.

Americano - espresso z dodatkiem gorącej wody w proporcjach 1:1. (50 ml espresso + 50 ml wody). Napój raczej słaby w smaku.

Shot Americano - espresso z dodatkiem gorącej wody w proporcjach 25-30 ml espresso + 25-30 ml wody.

Black eye – to 50 ml espresso z dodatkiem parzonej kawy ok. 100 ml.

Red eye - to 60 ml espresso z dodatkiem parzonej kawy ok. 120 ml.

Espresso macchiato - espresso z dodatkiem odrobiny mleka. Macchiato znaczy "poplamione", więc cafe macchiato to kawa z kroplą mleka - czyli espresso i łyżeczka mlecznej piany.

Cortado - to napój składający się z espresso z dodatkiem ciepłego mleka mniej więcej w tych samych proporcjach. To hiszpański specjał kawowy. Cortado w dosłownym tłumaczeniu znaczy przecięty i tak też fale mleka powinny przecinać ciemne espresso z piękną cremą (pianką) na wierzchu. Oryginalnie cortado może być serwowane również z dodatkiem skondensowanego mleka. Mleko serwowane do cortado podobnie jak do flat white powinno być aksamitne i zawierać mniej piany. Z jednej strony wpływa to na zmniejszenie kwasowości kawy a z drugiej podkreśla jej słodkie nuty. Jednym słowem to napój posiadający doskonały balans smakowy.

Caffe crème to kawa parzona o pojemności ok. 120 ml.

Cappuccino - to włoski napój kawowy z dodatkiem spienionego mleka i szczyptą sypkiej czekolady lub kakao dla ozdoby. Posiada orzechowy kolor i jest jednym z najpopularniejszych napojów kawowych na świecie. Klasyczne włoskie cappuccino składa się z 25 ml espresso, do którego wlewa się odpowiednio spienione mleko, o objętości 125 ml (przed spienianiem 100 ml). Pianka na cappuccino powinna mieć 1–2 cm grubości i być wyjątkowo kremowa bez jakichkolwiek widocznych pęcherzy powietrza. Objętość cappuccino waha się od 140–160 ml. Cappuccino zazwyczaj pije się do południa. Napój ten jest również często wykorzystywany do tworzenia tzw. latte art, czyli sztuki rysowania mlekiem rozmaitych wzorów.

 

Anirax - latte art

 

Dry cappuccino – jest to cappuccino z małą ilością spienionego mleka, a dużą mlecznej pianki.  W Ameryce mleczną piankę zastępuje się niekiedy bitą śmietą.

Caffe latte – kawa z dodatkiem ciepłego mleka ok. 150 ml przykryta warstwą spienionego mleka. Całość można udekorować lekko posypanym kakao lub cynamonem. To po prostu duża kawa z mlekiem o pojemności ok. 200 ml.

Flat white – w dosłownym tłumaczeniu „biała płaska”. Jest to kawa pochodząca z regionu Australii i Nowej Zelandii. To napój składający się z espresso (czasem podwójnego) z dodatkiem ciepłego mleka. Mleko serwowane do flat white powinno być aksamitne i zawierać mniej piany.

Latte macchiato - napój mleczny powstały przez powolne (delikatnie, po ściance) dolanie kawy espresso do gorącego mleka, pokrytego warstwą mlecznej piany. Przy prawidłowym przygotowaniu otrzymuje się trzy warstwy: na dole mleko, pośrodku espresso, na górze pianka. Espresso unosi się na mleku, ponieważ ma wyższą temperaturę i mniejszą gęstość. Latte macchiato najlepiej prezentuje się w wysokiej, przezroczystej szklance z grubymi ściankami o pojemności ok. 250 ml. Napój można dekorować, podobnie jak cappuccino czy espresso, wiórkami czekoladowymi, kakao, cynamonem itp. Dla urozmaicenia smaku do latte macchiato można dodawać przeróżne syropy smakowe.

Con panna - espresso z porcją ubitej śmietanki.

Mocha - espresso (1/3) dodawana do spienionego mleka (1/3) z dodatkiem kakao lub gorącej czekolady (1/3).

Frappe - mocna kawa zmiksowana z lodami.

Cafe au lait - kawa z mlekiem.

Irish coffee - espresso z dodatkiem whisky, brązowego cukru i bitej śmietany.

 

Komentarze do wpisu (8)

31 maja 2020

Witam, prośba o info. Piszą Państwo że cappuccino robi się z espresso 25 ml a na obrazku jest pokazane 50 ml. Która wersja jest prawdziwsza (w przypadku wyrządzania za pomocą ekspresu do kawy automatycznego)

1 czerwca 2020

Daniel B - dziękuję za tak trafne spostrzeżenie. Klasyczne cappuccino robi się na bazie pojedynczego espresso czyli ok. 25 ml. W grafice ta wartość jest faktycznie zawyżona, dlatego idzie do poprawki. Choć bardzo rzadko pijam cappuccino, to w przypadku ekspresu automatycznego zwiększam espresso do 35-40 ml, ponieważ chociaż troszkę lubię wyczuć kawę a nie samo mleko. Ważne jest też ziarno i moc kawy ustawionej do danego przepisu. Automaty dają możliwość sporej modyfikacji, a najważniejsze jest, aby dostosować przepis do naszych upodobań.

1 czerwca 2020

Bardzo dziękuje za wytłumaczenie. Powiem szczerze że fajnie było by gdyby Pan obrazkami pokazał każdą z kaw typu espresso, latte macchiato, itp. jak występują ilościowo. tzn. cappuccino 25ml espresso i 100ml mleka dla ekspresów automatycznych. Dlaczego o tym mówię? Otóż w ekspresach automatycznych dla napojów mlekowych wpierw wlewane jest mleko a potem kawa. Nijak to wychodzi i nigdzie nie jest napisane jak ustawić mniej więcej te ekspresy. Pozdrawiam!

2 czerwca 2020

Daniel B - tak w większości ekspresów najpierw serwowane jest mleko, później kawa. Jednak w takich modelach ekspresów, jak Melitta Passione OT, CI Touch i Barista oraz w ekspresach Nivona (linia 8, 9 i 10), przy cappuccino zgodnie z włoską recepturą najpierw serwowana jest kawa a później spienione mleko. Zapewniam, że różnica w smaku jest bardzo duża. Nad grafikami popracujemy.

13 lipca 2020

Na szczęście mam ekspres do kawy , więc mogę sobie przygotowywać codziennie inna kawę. W zależności od nastroju :) I nie muszę kombinować. Wystarczy kilka przycisków w ekspresie i kawa gotowa.

13 sierpnia 2020

Luna kilka rodzajów napojów do wyboru ma każdy ekspres. Pytanie na ile są one odzwierciedleniem prawdziwego napoju kawowego. Raczej cappuccino z ekspresu automatycznego nie ma nic wspólnego z prawdziwym cappuccino.

15 listopada 2020

Najbardziej lubię podwójne latte, które przygotowuję sobie w ekspresie do kawy. Jesienią i zimą trochę eksperymentuję. Świetnie rozgrzewa kawa z dodatkiem cynamonu i imbiru :)

17 kwietnia 2022

super...

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl