Jak czyścić ekspres do kawy JURA? 2

Decydując się na zakup automatycznego ekspresu do kawy JURA, bezwzględnie musimy pamiętać o systematycznym czyszczeniu urządzenia. Wiadomo nie od dziś, że odpowiednia konserwacja ekspresu do kawy nie tylko zapewnia wyśmienity smak kawy, ale gwarantuje sprawne działanie sprzętu i w znacznym stopniu przedłuża jego żywotność. Ekspresy JURA posiadają zintegrowane programy płukania i czyszczenia oraz intuicyjne menu, dzięki któremu obsługa urządzeń jest wyjątkowo łatwa. Na wyświetlaczu automatycznie pojawiają się komunikaty prowadzące nas krok po kroku przez dany proces czyszczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się - Jak czyścić ekspres do kawy JURA, to zachęcam do lektury poniższego artykułu.

 

Czyszczenie i konserwacja ekspresu JURA

 

Na co zwracać uwagę podczas konserwacji ekspresów Jura?

Podczas konserwacji ekspresów JURA powinniśmy zwracać szczególną uwagę, na stosowanie oryginalnych produktów firmy JURA i używanie ich zgodnie z instrukcją obsługi. Ekspresy JURA to drogi sprzęt i unikalne rozwiązania, chociażby niewyjmowana jednostka zaparzania, dlatego jedynie oryginalne produkty są wstanie zapewnić pełną higienę i bezawaryjną pracę urządzeń. Jeżeli użyjemy zamienników do odkamieniania, czy czyszczenia systemu, nigdy nie będziemy mieli gwarancji, czy te preparaty są skuteczne i czy na pewno przyczyniają się do przedłużenia żywotności naszego sprzętu, a nie odwrotnie. Kolejną ważną rzeczą jest wykonanie danego procesu czyszczącego, w momencie pojawienia się komunikatu na wyświetlaczu, a nie odkładanie go w czasie. To niestety często popełniany błąd, który w konsekwencji najczęściej kończy się wizytą w serwisie i wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Jak czyścić ekspres do kawy Jura?

Do najczęstszych czynności z pewnością będzie należało opróżnianie tacki na skropliny i uzupełnianie zbiornika świeżą wodą. Pozostałe programy to:

 

Płukanie systemu mlecznego

Po każdym przygotowaniu kawy z dodatkiem mleka, na wyświetlaczu pojawi się monit „Płukanie układu mlecznego”. W trybie programowania można ustawić, czy płukanie systemu mleka ma być wyświetlane 10 minut po przygotowaniu, czy automatycznie uruchamiane.

W tym celu umieszczamy pojemnik pod spieniaczem i naciskamy przycisk P, wybierając „Płukanie systemu mleka”. Zatwierdzamy go i pojawia się komunikat „System mleka jest płukany”. Operacja zatrzyma się automatycznie po ukończeniu procesu.

Warto tutaj wspomnieć, że podczas tej czynności przepłukiwana jest tylko dysza spieniająca bez wężyka, w którym gromadzą się pozostałości po mleku i bakterie. Dlatego bardzo istotne jest czyszczenie całego systemu mlecznego specjalnym preparatem. 

 

Czyszczenie systemu mlecznego w ekspresie JURA

Aby nasze specjały z dodatkiem mleka były zawsze idealne, producent zaleca czyszczenie systemu mlecznego codziennie przy użyciu specjalnego preparatu. Środek czyszczący obwody mleczne wyjątkowo skutecznie usuwa tłuszcz mleczny i białko, zapewniając higienicznie czyste przewody. Można ten proces przeprowadzać co 2-3 dni, ale pod warunkiem, że będziemy to robili systematycznie. Pamiętajcie, że mleko bardzo szybko się psuje i zasycha.

 

JURA czyszczenie systemu mlecznego JURA ENA8

Naciskamy przycisk „P” i z menu wybieramy „Wyczyść system mleka”, następnie 'Start' i 'Dalej'. Do przedniej części dedykowanego pojemnika wlewamy (dolny znacznik - strzałka na zdjęciu) specjalny płyn do czyszczenia systemu mlecznego JURA. Następnie uzupełniamy wodą do górnego znacznika (strzałka na zdjęciu) i podstawiamy pojemnik pod spieniaczem.

Zatwierdzamy program a na wyświetlaczu pojawia się komunikat „System mleka jest czyszczony”. Dalej postępujemy zgodnie z informacjami na ekranie. W międzyczasie zostaniemy poproszeni o opłukanie pojemnika i napełnienie przedniej części 250 ml świeżej wody. Po zakończonym procesie pojawi się ekran startowy.

 

Dobrze jest też od czasu do czasu zdemontować spieniacz i wypłukać wszystkie części pod ciepłą, bieżącą wodą.  

W modelach JURA Z6 i ENA8 zdejmujemy osłonę zabezpieczającą i wyciągamy spieniacz.

W modelach JURA E8, S8, czy J6 demontujemy dyszę spieniającą, przyciskając jednocześnie znaczniki (oznaczone na zdjęciu poniżej 1), ściągamy w dół (oznaczone 2) i rozbieramy dyszę na części.

Zwróćcie szczególną uwagę na napowietrzacz (oznaczony jako A). Na gumowej części jest małe nacięcie, które musi być idealnie czyste. Jeśli poszczególne elementy będą mocno zaschnięte od resztek mleka, można zanurzyć je w roztworze 250 ml zimnej wody i 1 nakrętki środka do czyszczenia systemu mleka JURA. Następnie dokładnie opłukać wszystkie części, dokładnie złożyć i zamontować spieniacz z powrotem.

WAŻNE: Obserwujcie też w jakim stanie jest wężyk do mleka. Producent zaleca jego wymianę średnio co 3 miesiące. To niewielki koszt a pamiętajcie, że higiena jest najważniejsza. W przypadku spieniacza, z elementów wymienialnych są jeszcze przezroczyste końcówki (oznaczone na zdjęciu jako B), które również należy wymieniać co jakiś czas.

 

Czyszczenie systemu w ekspresie JURA

Po 180 przygotowanych kawach pojawi się monit o konieczności wyczyszczenia systemu. Program czyszczenia trwa około 20 minut i nie należy go przerywać. Podczas tego procesu woda osiąga temperaturę 80°C, dzięki czemu zabija zarazki i rozpuszcza pozostałości fusów oraz oleje i tłuszcze nagromadzone w jednostce zaparzającej. W celu rozpoczęcia należy wybrać z menu „Czyszczenie” nacisnąć przycisk „Start” i „Dalej”. Ekspres poprosi nas o opróżnienie pojemnika na fusy. Pod dozownikiem kawy umieszczamy pojemnik, ponieważ podczas czyszczenia, woda będzie wypływała właśnie z dozownika kawy. Następnie pojawi się informacja „Dodaj tabletkę czyszczącą” z instrukcją opisującą dokładnie, gdzie należy wrzucić tabletkę (lejek na kawę mieloną lub specjalny otwór). Przyciskamy „Dalej” i urządzenie rozpoczyna proces czyszczenia. Po zakończonym procesie zostanie wyświetlony ekran startowy.

 

Odkamienianie ekspresu JURA

W miarę upływu czasu w ekspresie gromadzą się osady kamienia i urządzenie automatycznie poinformuje nas o konieczności odkamienienia. Stopień zwapnienia zależy od twardości wody. Jeśli stosujecie filtry CLARIS taki komunikat się nie pojawi, gdyż według producenta systematycznie wymieniane filtry zapewniają pełną ochronę urządzenia. Niemniej zalecamy przynajmniej 2 razy w roku przeprowadzić proces odkamieniania, chociażby w celu dezynfekcji ekspresu.

Program odkamieniania trwa około 40 minut. Z menu wybieramy „Odkamienianie” i zatwierdzamy. Urządzenie nakaże nam opróżnienie tacy ociekowej. Następnie opróżniamy pojemnik na wodę. W osobnym naczyniu w 500 ml letniej wody rozpuszczamy 3 tabletki odkamieniające JURA. Może to potrwać kilka minut. Wlewamy roztwór do pustego zbiornika na wodę i wkładamy ponownie do urządzenia. Podstawiamy naczynie pod wylewką, wciskamy „Dalej” i urządzenie rozpoczyna proces odkamieniania. Operacja będzie przerywana w celu opróżnienia tacy ociekowej i konieczności uzupełnienia zbiornik świeżą, zimną wodą. Po zakończonym procesie  pojawi się ekran startowy. Jeżeli operacja odkamieniania zostanie nieoczekiwanie zatrzymana, należy dokładnie przepłukać zbiornik wody.

 

Filtry do wody

Kilkakrotnie w moich artykułach poruszałam temat stosowania filtrów do wody i jak najbardziej zachęcam do ich stosowania. Kawa składa się w nawet 98% z wody, dlatego jej jakość ma ogromne znaczenie dla smaku naszego napoju. Inteligentny system filtracji opracowany przez JURĘ (filtr rozpoznawany automatyczne, bez konieczności aktywacji), uważany jest za ogromne osiągnięcie firmy. JURA przywiązuje bardzo dużą rolę do stosowania filtrów, które nie tylko zmniejszają osadzanie się wapnia na elementach grzewczych, tym samym chroniąc nasz ekspres, ale co najważniejsze usuwają z wody metale ciężkie, które mają niewątpliwie szkodliwy wpływ na jakość smaku.

Uwaga! Pamiętajcie, że w przypadku nowych ekspresów JURA z zastosowaniem filtrów CLARIS Smart, nie można stosować żadnych zamienników, ponieważ nie będą one wykryte przez urządzenie i po prostu nie będą spełniały swojej funkcji.

 

Jakich preparatów używać do pielęgnacji ekspresów Jura?

JURA stworzyła preparaty do konserwacji niezawierające fosforanów, które zapewniają optymalną higienę i ochronę urządzenia. Filtry CLARIS zapewniają idealną wodę, tabletki czyszczące dbają o czystą jednostkę zaparzającą, wolną od resztek tłuszczu kawowego, a płukanie i czyszczenie systemu mlecznego o czyste przewody, bez pozostałości mleka.

 

 

Na początku podkreśliłam i jeszcze raz powtórzę, że podczas konserwacji ekspresów JURA powinniśmy zwracać szczególną uwagę, na stosowanie oryginalnych produktów firmy JURA i używanie ich zgodnie z instrukcją obsługi. Prowadząc serwis pogwarancyjny JURA, możemy z czystym sumieniem potwierdzić, że zaniechanie czyszczenia ekspresu, czy stosowanie nieodpowiednich preparatów, niestety najczęściej kończy się źle.

 

W naszym sklepie internetowym anirax.pl dostępne są wszystkie niezbędne środki do czyszczenia ekspresów JURA, wiele akcesoriów, jak również kawa ziarnista.

W każdej chwili pozostajemy do Waszej dyspozycji. Jeśli macie jakieś pytania, czy wątpliwości odnośnie czyszczenia piszcie na adres serwis@anirax.pl lub dzwońcie 603 391 209.     

 

Komentarze do wpisu (2)

29 marca 2022

Żeby pić dobrą kawę i żeby nie było awarii niestety trzeba dbać o ekspres. To jedyny minus tych urządzeń. Ale warto.

11 lipca 2022

:-)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl