Jak czyścić ekspres do kawy NIVONA? 4

Utrzymanie odpowiedniej higieny urządzenia to gwarancja bezawaryjnej pracy, ale też dobrej jakości napoju. Dlatego też, programy czyszczące w ekspresach Nivona są w pełni automatyczne i zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jak najmniej angażować użytkownika. W momencie, kiedy urządzenie wymaga przeprowadzenia danej czynności konserwacyjnej, na wyświetlaczu pojawia się odpowiedni komunikat.

Jeśli chcecie dowiedzieć się: Jak dokładnie czyścić ekspres do kawy Nivona, to zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem.   

 

Jak czyścić ekspres do kawy NIVONA?

 

Decydując się na ekspres do kawy trzeba przestrzegać kilku zasad, od których będzie zależało nie tylko sprawne funkcjonowanie urządzenia, ale również jakość naszej kawy, czy idealnie spienione mleko.

Do najczęściej wykonywanych czynności należy:

→ Opróżnianie tacki na skropliny oraz zbiornika na fusy a następnie dokładne umycie i osuszenie przed umieszczeniem z powrotem w ekspresie. Do mycia tacki na skropliny najlepiej używać wody z płynem do mycia naczyń.

→ Płukanie i uzupełnianie czystą wodą zbiornika na wodę. Tu cenna wskazówka pamiętaj, aby NIGDY nie używać do ekspresu wody mineralizowanej.

Aby wejść w programy czyszczące należy, obracając prawym pokrętłem (w serii 8 środkowym), wybrać z menu „KONSERWACJA”, zatwierdzić poprzez kliknięcie i wówczas pojawi się lista wszystkich programów.  

 

Programy czyszczące w ekspresie Nivona

 

Płukanie spieniacza w ekspresie Nivona

Spieniacz należy płukać po każdym cyklu kaw z mlekiem. Proces ten polega na samym przepłukaniu systemu spieniającego gorącą wodą i parą. Na wyświetlaczu pojawia się komunikat PRZEPŁUCZ SPIENIACZ. Wchodząc w KONSERWACJA, wciskamy prawe pokrętło i wybieramy „PŁUKANIE SPIENIACZA”. Na ekranie pojawia się komunikat „WĘŻYK DO WYLOTU I DO TACKI NA SKROPLINY”. Postępujemy zgodnie z poleceniami. Pod główną wylewką dobrze jest podstawić dodatkowe naczynie, do którego będzie leciała gorąca woda od przepłukania. Kolejny raz akceptujemy polecenie, a na ekranie pojawia się komunikat „PŁUKANIE SPIENIACZA, NIE USUWAĆ WĘŻYKA”. Urządzenie rozpoczyna proces płukania. Po jego zakończeniu urządzenie jest gotowe do pracy, a na wyświetlaczu pojawia się menu główne z ikonami.

 

Płukanie spieniaczaPrzykładowe polecenia pojawiające się na wyświetlaczu.

 

Czyszczenie spieniacza w ekspresie Nivona

Proces ten jest niezbędny w celu poprawnego spieniania mleka i powinno przeprowadzać się go co 2-3 dni, przy użyciu specjalistycznego preparatu do czyszczenia systemu mlecznego Nivona. Zabieg ten prowadzi do usunięcia tłuszczu z mleka oraz bakterii, które gromadzą się w przewodach systemu.

Przygotowujemy roztwór, w proporcjach szklanka wody na 25 ml preparatu.

Z menu wybieramy KONSERWACJA, następnie „CZYSZCZENIE SPIENIACZA”. Akceptujemy poprzez kliknięcie, a na wyświetlaczu pojawia się info „OPRÓŻNIJ TACKI” na zmianę z „NAPEŁNIJ ZBIORNIK NA WODĘ”. Postępujemy zgodnie z poleceniami, opróżniając tackę i uzupełniając wodę.

Następnie pojawia się komunikat „WĘŻYK DO WYLOTU I ŚRODKA CZYSZCZĄCEGO”. Podłączamy jeden koniec wężyka do wylewki głównej, a drugi koniec zanurzamy w przygotowanym wcześniej roztworze środka czyszczącego. Pod wylewkę podstawiamy naczynie i akceptujemy proces, a urządzenie informuje nas o rozpoczęciu procesu, wyświetlając komunikat „CZYSZCZENIE SPIENIACZA, NIE USUWAĆ WĘŻYKA”. Po chwili pojawia się polecenie „WĘŻYK DO WYLOTU I DO TACKI NA SKROPLINY”, po czym jeden koniec wężyka wpinamy w tackę ociekacza. Po kolejnym przepłukaniu urządzenie jest gotowe do dalszej pracy, a na ekranie pojawia się menu główne.

 

Czyszczenie systemu w ekspresie Nivona

Kiedy na wyświetlaczu pojawi się informacja „PRZECZYŚĆ SYSTEM”, urządzenie domaga się czyszczenia przewodów kawowych specjalną tabletką. Aby cieszyć się zawsze najlepszą jakością napoju, zaleca się jak najszybsze przeprowadzenie takiego procesu i nie odkładanie go w czasie. Tak jak w poprzednich przypadkach wchodzimy w KONSERWACJA i wybieramy „CZYSZCZENIE SYSTEMU”. Na wyświetlaczu pojawią się komunikaty „OPRÓŻNIJ TACKI” i „NAPEŁNIJ ZBIORNIK NA WODĘ”, co oczywiście wykonujemy. Urządzenie będzie przepłukiwało się dwukrotnie. Następnie pojawi się info „TABLETKA DO KOMORY NA ZMIELONĄ KAWĘ”. Wówczas wrzucamy tabletkę do komory, podstawiamy pojemnik pod wylewkę główną i akceptujemy proces. Urządzenie zabiera się do pracy a na ekranie widnieje informacja „CZYSZCZENIE SYSTEMU”. Cały proces trwa ok 10 min. Jeśli w trakcie cyklu pojawi się jakiś komunikat, należy postępować zgodnie ze wskazówkami. Po zakończeniu cyklu czyszczenia, urządzenie poprosi nas o opróżnienie tacek, ewentualnie o uzupełnienie wody w zbiorniku, po czym będzie gotowe do dalszej pracy.

 

Czyszczenie systemu tabletką. 

Odkamienianie systemu w ekspresie Nivona

Kiedy urządzenie będzie wymagało odkamieniania, na wyświetlaczu pojawi się informacja „ODKAMIEŃ SYSTEM”. W razie potrzeby, w każdej chwili, program odkamieniania można uruchomić ręcznie. Systematyczne odkamienianie ekspresu jest kluczowe dla bezawaryjnej pracy urządzenia. Zakamieniony system może być powodem słabej jakości kawy, problemami ze spienianiem mleka itp. Dlatego jeśli ekspres domaga się odkamieniania, zalecamy możliwie jak najszybsze wykonanie takiego procesu.

UWAGA: Do odkamieniania ekspresu NIGDY nie używajcie octu ani środków na bazie octu, a jedynie specjalistyczne preparaty dedykowane do tego rodzaju urządzeń.

Pamiętaj, aby przed uruchomieniem programu odkamieniania wyjąć filtr ze zbiornika na wodę!

W celu rozpoczęcia procesu wchodzimy w KONSERWACJA i wybieramy „ODKAMIENIANIE SYSTEMU”. Na wyświetlaczu pojawi się informacja „OPRÓŻNIJ TACKI”, co oczywiście wykonujemy, a następnie „WYJĄĆ ZBIORNIK WODY” i dalej wskaże „NAPEŁNIĆ ZBIORNIK NA WODĘ DO OZNACZENIA 0,5 l” na przemian z „DODAĆ ODKAMIENIACZ I WŁOŻYĆ ZBIORNIK”. Do 0,5 l wody, dodajemy odkamieniacz w odpowiedniej proporcji wskazanej na ulotce producenta odkamieniacza (zazwyczaj jest to 250 ml lub mniej). Następnie na ekranie pojawi się komunikat „WĘŻYK DO WYLOTU I OCIEKACZA”. Podłączamy oba końce, pod wylewką podstawiamy dodatkowy pojemnik i akceptujemy proces. Urządzenie rozpoczyna proces odkamieniania, który trwa ok. 30 minut. Roztwór odkamieniacza przepływa przez system w interwałach. Po zakończeniu odkamieniania na wyświetlaczu pojawia się komunikat „OPRÓŻNIJ TACKI”. Następnie należy wyjąć zbiornik na wodę i przepłukać go czystą wodą, po czym ponownie wkręcić filtr. Napełnić zbiornik świeżą wodą i włożyć go z powrotem do urządzenia. Ekspres poprosi nas o przepłukanie wyświetlając „PROSZĘ PŁUKAĆ”, które potrwa ok. 3 min. Na sam koniec cyklu ponownie pojawi się komunikat „OPRÓŻNIJ TACKI”, po czym urządzenie będzie gotowe do pracy. Po odkamienianiu zalecamy przetrzeć front, aby usunąć ewentualne krople odkamieniacza, które mogły osiąść na obudowie.

 

Czyszczenie ręczne

Jeśli stosujecie filtry, pamiętajcie, aby od czasu do czasu umyć zbiornik na wodę, ponieważ na ściankach będzie odkładał się osad w postaci kamienia, a z czasem nawet zielony nalot. Z obserwacji ekspresów, które trafiają do nas na serwis wiemy, że wielu klientów po prostu zapomina o tej prostej, a jakże koniecznej czynności.

Co jakiś czas dobrze jest też przeczyścić ręcznie spieniacz. Niestety mleko jest bardzo uciążliwe, a jeśli zaschnie i zalepi elementy spieniacza, to może mu pomóc jedynie ręczne czyszczenie. W tym celu zdejmujemy osłonę maskującą z wylewki głównej i delikatnie ciągnąc do dołu, wyjmujemy spieniacz. Rozbieramy go na poszczególne elementy i dokładnie myjemy, sprawdzając, czy wszystkie kanaliki są drożne. Ponownie składamy spieniacz i umieszczamy go w wylewce.  Na elementach spieniacza umieszczono wskaźniki i wyżłobienia, które ułatwiają prawidłowe złożenie wszystkich części. Na zdjęciu poniżej zaznaczono białą strzałką.

 

Spieniacz w ekspresie Nivona

 

Czyszczenie jednostki zaparzania w ekspresie Nivona

Uwaga: Jednostkę zaparzania możemy wyjmować tylko na wyłączonym urządzeniu. Wykonując tę czynność na włączonym ekspresie, w momencie wyciągnięcia zaparzacza, może dość do zmiany położenia mechanizmu, który będzie blokował ponowne umieszczenie bloku na swoim miejscu. Niestety będzie to skutkowało wizytą w serwisie, ponieważ sami nie będziecie w stanie tego odblokować.

Jednostkę zaparzania zaleca się czyścić najlepiej raz w tygodniu lub przy okazji czyszczenia systemu tabletką. Po wyłączeniu urządzenia, zdejmujemy obudowę z prawej strony ekspresu i ostrożnie wyciągamy jednostkę zaparzacza, naciskając czerwony przycisk i przesuwając mechanizm do góry, aż do momentu zatrzaśnięcia (biała strzałka poniżej na zdjęciu). Blok opłukujemy pod bieżącą wodą bez użycia środków czyszczących. Aby dotrzeć w różne zakamarki, najlepiej użyć pędzelka, którym dokładnie oczyścimy blok z resztek kawy. Dobrze osuszoną jednostkę umieszczamy z powrotem w urządzeniu i przytrzymując wciśnięty czerwony przycisk, obracamy uchwyt w prawo do dołu, aż do zatrzaśnięcia. Zamykamy ekspres za pomocą bocznej ścianki i urządzenie jest gotowe do dalszej pracy.

 Jednostka zaparzacza w ekspresie Nivona

 

Wymiana filtra

Filtr traci swoje właściwości po przefiltrowaniu ok. 50 l wody, wówczas na wyświetlaczu pojawia się informacja „WYMIANA FILTRA”. W tym celu wchodzimy w USTAWIENIA, wybieramy i klikamy w „FILTR” i „WŁOŻYĆ FILTR?" oraz „TAK”. Urządzenie nie wykrywa automatycznie filtra, dlatego musimy go aktywować ręcznie.  Następnie należy opróżnić zbiornik na wodę  i wykręcić stary filtr za pomocą końcówki montażowej. Na wyświetlaczu pojawi się komunikat „WŁOŻYĆ FILTR”, po czym wkręcamy nowy filtr, napełniamy zbiornik świeżą wodą i wkładamy go z powrotem do urządzenia. Dobrze jest podstawić pod wylewkę naczynie, ponieważ system będzie się przepłukiwał, a na wyświetlaczu pojawi się informacja „FILTR PŁUCZE SIĘ”. W momencie pojawienia się menu głównego urządzenie będzie gotowe do dalszej pracy.

Uwaga: Nawet jeśli ekspres nie informuje nas o konieczności wymiany filtra z uwagi na małe zużycie wody, filtr powinno się wymienić najpóźniej po dwóch miesiącach. Na górze filtra znajduje się płytka obrotowa, która służy do ustawienia daty wymiany filtra, aby w każdej chwili móc skontrolować, czy czasami nie należy go wymienić.

 

Wymiana filtra 

Korzystanie z urządzenia bez filtra

Jeśli zdecydujemy się na eksploatację urządzenia bez filtra, wówczas konieczna jest zmiana ustawień na „WŁOŻYĆ FILTR?" i wybrać „NIE”. Ma to bardzo ważne znaczenie, ponieważ urządzenie bez filtra musi być odkamieniane zdecydowanie częściej. Po przełączeniu w tryb pracy bez filtra, ekspres sam poinformuje nas o konieczności przeprowadzenia procesu odkamieniania.  

 

Uwaga: Nie wolno przerywać żadnego trwającego programu!

 

Jakich produktów używać do czyszczenia i konserwacji ekspresów do kawy Nivona?

Nivona tak jak każdy producent zaleca stosowanie oryginalnych środków do czyszczenia ekspresów. Czasem można użyć tańszych zamienników, ale zawsze postępujcie zgodnie z zaleceniami na opakowaniu i stosujcie dokładnie takie stężenie, jak zaleca producent danego preparatu. Uważajcie jednak na tanie zamienniki filtrów, gdyż tu zdarza się najwięcej niespodzianek. Kilkakrotnie mieliśmy w serwisie przypadki zapchanego filtra od nowości lub rozsypania się granulatu podczas wyciągania filtra.

 

 

W naszym sklepie internetowym anirax.pl znajdziecie wszystkie niezbędne środki do czyszczenia ekspresów Nivona, jak również pyszną i aromatyczną kawę.

W każdej chwili pozostajemy do Waszej dyspozycji. Jeśli macie jakieś pytania, czy wątpliwości odnośnie czyszczenia piszcie na adres serwis@anirax.pl lub dzwońcie 603 391 209.     

 

Komentarze do wpisu (4)

25 maja 2020

Jedno co mogę poradzić, to dbajcie o swój ekspres bo jeśli tego nie będziecie robić, to może Was to dużo kosztować. Na przyjemności w postaci pysznej kawy trzeba sobie zasłużyć - dbając o ekspres.

30 grudnia 2021

czytajac ten arty bardzo przydatny pomyslalem ciekawe ile razy w knajpach czyszcza ekspersy by nie truch ludzi

16 stycznia 2022

Nigdzie nie znalazłem informacji o potrzebie czyszczenia młynka w ekspresie. Czyżby nie trzeba było?

14 kwietnia 2022

Cenne uwagi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl