Popularne mity na temat kawy. 0

Kawa jest jednym z najważniejszych towarów handlowych na świecie i jednym z najczęściej wypijanych napojów. Według danych CBOS - 60% Polaków pije kawę co najmniej raz dziennie. Nasza świadomość i kultura picia kawy z roku na rok wzrasta. Niemniej jednak na temat kawy wciąż krąży wiele mitów, które naukowcy już od dawna starają się skutecznie obalać. Zatem, jakie są popularne mity na temat kawy?

 

Anirax - Mity na temat kawy.Photo by Andrew Tanglao

Popularne mity na temat kawy

 

Picie kawy w ciąży jest szkodliwe - MIT

Kobiety w ciąży nie muszą całkowicie rezygnować z kawy. Według przeprowadzonych badań spożycie kofeiny w bezpiecznych dawkach nie zagraża kobietom w ciąży i nie wpływa szkodliwie na płód. Dopuszczalna dzienna dawka kofeiny w ciąży to 200 mg, czyli jakieś 2-3 filiżanki kawy. Warto jednak zwrócić uwagę, iż zmiany hormonalne u kobiet w ciąży mogą mieć wpływ na metabolizm kofeiny i znacznie wydłużyć jej działanie, nawet do kilku godzin.     

 

Espresso jest mocniejsze niż kawa z ekspresu przelewowego - MIT

Kawa z ekspresu przelewowego posiada więcej kofeiny niż tradycyjne espresso. Dzieje się tak za sprawą różnego czasu zaparzania. Espresso mimo, że jest bardziej esencjonalne zaparza się zaledwie 20-25 sek., natomiast w przypadku metod przelewowych czas ekstrakcji wynosi ok. 4 min., dlatego też w tym przypadku porcja kofeiny będzie znacznie większa. 

 

Kawa uzależnia – MIT

Biorąc pod uwagę zalecaną dzienną dawkę kawy (3-4 filiżanki), nie możemy mówić o uzależnieniu. Spożywanie kawy w znacznie większych ilościach może jednak prowadzić do niezdrowego nawyku. Według specjalistów picie kawy nie prowadzi do uzależnienia, gdyż w przypadku konieczności odstawienia małej czarnej, a raczej zawartej w niej kofeiny, możemy jedynie przez dwa do czterech dni zmagać się z tzw. objawami odstawienia, jak np.: senność, niepokój, czy ból głowy. Nie są to jednak stany chorobowe, które wymagają leczenia. Dlatego też śmiało możemy mówić o kawie, jako bezpiecznej używce.

 

Mocno palona kawa ma więcej kofeiny - MIT

Na zawartość kofeiny w ziarnach kawy w żaden sposób nie wpływa intensywność palenia. Na jej  zwartość w filiżance zdecydowanie wpływ ma metoda parzenia i czas ekstrakcji. Ciemno palone ziarna uważane są za mocniejsze w smaku, gdyż w wyniku spalania węglowodanów (karmelizacja cukrów) i białek pojawia się coraz więcej goryczki.     

 

Anirax - Popularne mity na temat kawy 

Kawa odwadnia organizm - MIT

Przy wypiciu większej ilości kawy, może ona mieć działanie moczopędne, ale nie odwadnia organizmu. W codziennej diecie bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi dużej ilości napojów w postaci najlepiej czystej wody, dlatego też stosując się do tego zalecenia, nie musimy obawiać się nadmiernej utraty płynów.

 

Kawa jest szkodliwa dla zdrowia - MIT

Przeciwnicy małej czarnej uważają kawę za bardzo szkodliwą używkę, tymczasem wielu naukowców udowadnia, że kawa wcale nie jest taka straszna jak ją malują. Zalecana dawka kofeiny dziennie to 300 mg, czyli max. 3-4 filiżanki. Udowodniono, że picie kawy w takich dawkach w żaden sposób nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Wręcz przeciwnie.

Kawa może mieć korzystny wpływ na wiele schorzeń i chorób np.:

  • może chronić przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, czy Parkinsona;
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na marskość wątroby;
  • nawet do 50% zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II;
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita i wątroby;
  • przyśpiesza metabolizm, tym samym zwiększa tempo przemiany lipidów i pomaga zapobiegać zmęczeniu mięśni;
  • ułatwia koncentrację, a także pozytywnie wpływa na krążenie i układ trawienny;
  • zdecydowanie polepsza pamięć krótkotrwałą i zdolności poznawcze.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl