Wyciek wody spod ekspresu 0

Wyciek wody spod ekspresu to dość poważny problem i należy go szybko zdiagnozować. Używanie niespranego sprzętu jest praktycznie niemożliwe i niebezpieczne. Przyczyn wycieków może być kilka, dlatego postaramy się w poniższym artykule podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę i co sprawdzić, zanim oddamy ekspres do serwisu.  

 

Wyciek wody spod ekspresu - możliwe przyczyny problemu

 

Co może spowodować wyciek wody spod ekspresu?

  • Poprawnie zamontowany zbiornik

W pierwszej kolejności należy sprawdzić zbiornik na wodę, czy jest poprawnie włożony. Wbrew pozorom jest to najczęstszy powód i najszybszy do wyeliminowania. W przypadku kiedy zbiornik będzie nierówno zamontowany może powodować wycieki wody, doprowadzając do awarii ekspresu do kawy. Dokładnie obejrzyjcie zbiornik - upewnijcie się, czy nie ma pęknięcia przy mocowaniu filtra lub rozszczelnienia przy gnieździe. 

  • Dolewanie wody do zbiornika z dzbanka

Pozostaje jeszcze kwestia uzupełniania zbiornika na wodę. Podpytajcie, czy ktoś z domowników przez przypadek nie rozlał wody, dolewając ją do zbiornika. Pamiętajcie, że zbiornik zawsze należy wyjmować do uzupełnienia, a nie dolewać wody z dzbanka.     

  • Uszkodzona tacka ociekowa 

Sprawdźcie również tackę ociekową, czy nie jest gdzieś uszkodzona, czy nie pojawiły się mikropęknięcia, skąd woda mogłaby wyciekać na zewnątrz. Obecnie na rynku pojawiają się coraz mniejsze ekspresy o naprawdę kompaktowych wymiarach. Pamiętajmy jednak o tym, że mały i zgrabny ekspres to również mniejsze pojemniki na fusy i skropliny, które trzeba często opróżniać, czasem nawet po 4-5 kawach. Są ekspresy, takie jak Melitta, czy Nivona, które dość sporo wody gromadzą w tacce, co wnika z przepłukiwania systemu, czy schładzania systemu po przygotowaniu kaw mlecznych.    

  • Zablokowana wnęka drenażowa

Koleją rzeczą jest wnęka drenażowa, którą należy skontrolować. Oczywiście dotyczy to ekspresów z wyciąganym blokiem zaparzającym, jak nap. Melitta, czy Nivona. Wnęka drenażowa to miejsce, które widzimy po wyciągnięciu zaparzacza. Niestety często zbierają się tam resztki kawy, które blokują odpływ, czego wynikiem są brudne wycieki pod ekspres. Na poniższych zdjęciach widać mocno zaniedbane ekspresy i zabrudzone wnęki drenażowe. Starajcie się unikać takich sytuacji. 

Brudna wnęka drenażowa

Brudna wnęka drenażowa

90% usterek ekspresów to wina ich użytkowników

W wielu artykułach na naszym blogu poruszamy kwestię systematycznego czyszczenia i odkamieniania ekspresu. Niestety 90% usterek spowodowane jest zaniechaniem tych procesów, inaczej mówiąc naszym niedbalstwem. W większości ekspresów dostępnych na rynku procesy czyszczące są automatyczne. Na wyświetlaczach pojawiają się komunikaty sygnalizujące potrzebę czyszczenia systemu kawowego, odkamieniania, czy wymiany filtra.  Wystarczy tylko uruchomić dany program, wrzucić tabletkę, czy przygotować preparat odkamieniający, aby ekspres zabrał się do pracy i sam się wyczyścił.

Więcej na temat poprawnej konserwacji ekspresu do kawy → Konserwacja ekspresu do kawy

 

Zakamieniony ekspres to początek wielu usterek. Odkładający się kamień na uszczelnieniach, czy zaworach, szczelnie je otula i rozsadza. Po procesie odkamieniania odpadający kamień może prowadzić do licznych rozszczelnień, a co za tym idzie wycieków. Tego typu wycieki są bardzo niebezpieczne, począwszy od uszkodzenia elektroniki po zwarcia i wysadzania korków.

Powodem wycieków może być również wyczepienie się któregoś z wężyków np. pod zbiornikiem wody, czy węża spustowego lub uszkodzenie któregoś z przewodów zasilania wodnego.

Jak widać powodów wycieków spod ekspresu może być kilka. Tak więc w pierwszej kolejności obejrzyjcie dokładnie zbiornik na wodę, tackę ociekową, czy nie są uszkodzone, umyjcie blok zaparzający i skontrolujcie, czy wnęka drenażowa nie jest zablokowana. Jeśli te najprostsze czynności nie rozwiążą problemu, to należy szukać pomocy w serwisie ekspresów do kawy. 

Pamiętajcie, że najważniejsze jest systematyczne czyszczenie i odkamienianie ekspresu, które zapewnia nie tylko dłuższą żywotność ekspresu, ale chroni go przed wieloma usterkami i jak się później okazuje w serwisie, kosztownymi naprawami.

W naszym sklepie anirax.pl znajdziecie wszystkie niezbędne środki do czyszczenia ekspresów takie jak tabletki czyszczące przewody kawowe, odkamieniacze, płyny czyszczące przewody mleczne, czy filtry do wody. W sprzedaży posiadamy również oryginalne zbiorniki do wody do ekspresów Melitta i Nivona. Jeśli czegoś nie znajdziecie w sklepie, śmiało piszcie na adres: serwis@anirax.pl z chęcią pomożemy lub odpowiemy na nurtujące Was pytania.    

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl