Najczęściej popełniane błędy w eksploatacji i konserwacji ekspresów do kawy. 4

Zdarza się, że użytkując na co dzień ekspres do kawy, popełniamy wiele błędów. Czasem wynikają one z naszej niewiedzy, ale w większości przypadków są spowodowane niestety naszym niedbalstwem. Poniższy tekst powstał tylko i wyłącznie na podstawie obserwacji urządzeń, które trafiły do naszego serwisu ekspresów w Poznaniu i wynikają z najczęściej popełnianych błędów przez użytkowników.

 

Najczęściej popełniane błędy w eksploatacji i konserwacji ekspresów do kawy.

 

Codzienna eksploatacja ekspresu

Wsyp do kawy mielonej po zastosowaniu kawy rozpuszczalnej.

Jeśli domowy ekspres ma opcję stosowania kawy mielonej i najdzie Was ochota na przygotowanie takiej właśnie kawy, pamiętajcie, aby zawsze wsypywać ilość zgodną z miarką, czyli max. 2 płaskie łyżeczki.

Wsyp do kawy mielonej nie jest zbiornikiem i cała zawartość, jaką tam wsypiecie, znajdzie się w zaparzaczu. Jeśli kawy będzie za dużo, urządzenie nie poradzi sobie z nadmierną ilością i może dojść do uszkodzenia ekspresu.

Do ekspresów automatycznych nie należy stosować kaw smakowych, karmelizowanych, czy kawy zielonej. Pod żadnym pozorem nie wsypujcie też czekolady ani produktów typu kawa zbożowa, czy kawa rozpuszczalna. Pojemnik na ziarna uzupełniamy wyłącznie palonymi ziarnami kawy, których nie poddawano dalszej obróbce.

 

Nigdy nie dolewamy wody do zbiornika, jeśli wcześniej go nie wyciągniemy. Aby napełnić zbiornik świeżą wodą, zawsze należy wyjąć go z urządzenia. Usterki spowodowane zalaniem ekspresu z góry, to jedne z najczęstszych awarii.

 

Tackę na skropliny wraz z pojemnikiem na fusy opróżniamy zawsze, gdy ekspres do kawy jest włączony, ponieważ tylko wówczas nastąpi wyzerowanie licznika fusów. Jeśli zrobimy to na wyłączonej maszynie, ekspres tego nie odczyta.

 

Dopóki słychać jakiekolwiek odgłosy pracy urządzenia, nie wolno wyciągać tacki na skropliny ani  wykonywać innych czynności, czy wyłączać ekspres z zasilania.

 

Regulacja młynka w ekspresie do kawy może odbywać się tylko podczas jego pracy. Nigdy nie regulujcie młynka w czasie jego spoczynku.

 

Blok zaparzający należy wyciągać zawsze na wyłączonym urządzeniu. Jeśli zrobicie to na włączonym urządzeniu, może dojść do zmiany położenia napędu i nie będziecie w stanie ponownie zamontować zaparzacza.  

 

O czyszczeniu ekspresów pisałam sporo w poprzednich artykułach, jednak przypomnę jeszcze o myciu samego zbiornika na wodę, gdyż jest to jedna z najczęściej pomijanych czynności.

W tym przypadku nie ma znaczenia, czy stosujecie filtry, czy nie - o czystość zbiornika należy dbać. Na ściankach gromadzi się osad, kamień - dlatego należy obserwować zbiornik i systematycznie go myć.

Jak czyścić ekspres do kawy JURA?

Jak czyścić ekspres do kawy Melitta?

Jak czyścić ekspres do kawy Nivona?

Osady kamienia w nieczyszczonym zbiorniku na wodę.

Systematycznie sprawdzajcie też w jakim stanie jest spieniacz, aby nie dopuścić do takiej sytuacji jak na zdjęciu poniżej. 

Nieczyszczona wylewka i pozostałości zaschniętego mleka.

Konserwacja ekspresu do kawy

Niestety wielu użytkowników nie ma pojęcia, jak odkamienić ekspres do kawy, by w przyszłości nie borykać się problemami takimi, jak ryzyko wystąpienia awarii urządzenia. Producenci ekspresów do kawy zalecają stosowanie oryginalnych środków czyszczących i środków do usuwania kamienia w odpowiednich proporcjach. W przypadku stosowania niewłaściwych preparatów, często istnieje ryzyko uszkodzenia urządzenia lub zbyt małej skuteczności. Przed rozpoczęciem procesu odkamieniania pamiętajcie, aby wyciągnąć filtr do wody, w przeciwnym razie w filtrze pozostaną resztki odkamieniacza i przez najbliższe kilkanaście kaw będziecie znajdował się w Waszych filiżankach.

Do usuwania kamienia nigdy nie stosujcie kwasków cytrynowych, czy octu, a specjalistyczne środki do odkamieniania ekspresu (profesjonalne płyny przystosowane do tego rodzaju urządzeń). Jeśli zależy Wam na długiej żywotności sprzętu, to nie oszczędzajcie na środkach czyszczących. Stosowanie kwasku, czy octu z czasem doprowadzi do większych szkód i co za tym idzie, kosztownych wizyt w serwisie, ponieważ pojawią się nieszczelności i wycieki.     

 

Na koniec pragnę zaznaczyć, iż tekst będziemy stale uzupełniać o nowe rzeczy. Komentujcie i dopisujcie sytuacje z Waszego doświadczenia, aby przestrzec innych. Mam nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom uniknięcie problemów z użytkowaniem swojego ekspresu do kawy i będziecie mogli delektować się ulubionym napojem kawowym każdego dnia.

Zapraszam do pozostawienia komentarza.

 

Komentarze do wpisu (4)

25 lipca 2020

To prawda, że mycie zbiornika na wodę jest ważne i często się o tym zapomina a wystarczy chociaż raz w tygodniu umyć gąbką z płynem i zbiornik czyściutki.

24 sierpnia 2020

A dlaczego nie można dolewać wody do zbiornika? Nie wiedziałem o tym. Ekspres Nivona.

25 sierpnia 2020

Zdecydowanie przestrzegamy przed dolewaniem wody do zbiornika z góry. Po pierwsze jeśli wyciągniemy zbiornik to odruchowo zawsze przepłuczemy go i uzupełnimy świeżą wodą, ale co najważniejsze wykluczamy możliwość nieumyślnego zalania ekspresu. Dolewając codziennie wodę np. z dzbanka, czasem nawet nie zauważymy, że coś nam się rozlało. Raz, drugi, dziesiąty i zalanie gotowe. Poruszyliśmy ten temat, ponieważ w ostatnim czasie wielokrotnie spotkaliśmy się z takiego rodzaju sytuacjami. Dlatego - bądźcie czujni.

8 września 2020

Konkretne uwagi. Sama doświadczyłam problemu ze spienianiem bo jak się okazało za rzadko go czyściłam. Teraz tego pilnuję i jest ok.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl